• JAK DBAĆ O BUTY?

  Pytanie wydaje się proste, ale buty, jak wiadomo, wykonane są z różnych materiałów, które posiadają indywidualne właściwości. Wymagają zatem odmiennych sposobów pielęgnacji. Zważywszy na fakt, że właściwe użytkowanie i konserwacja obuwia są PODSTAWOWYM warunkiem gwarancji, warto o buty należycie dbać.

  • 1. Używaj butów zgodnie z ich przeznaczeniem.

   Trampki będą idealne do śmigania po mieście, niekoniecznie jednak sprawdzą się podczas górskich wycieczek. Buty biegowe świetnie sprawdzą się na bieżni bądź w siłowni, ale katowanie deskorolki raczej im się nie przysłuży. Pamiętaj, aby korzystać z butów zgodnie z ich przeznaczeniem – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia obuwia!

  • 2. Nie pierz butów w pralce.

   Rozumiemy, że to szybka i skuteczna metoda na pozbycie się zabrudzeń, ale niestety żaden producent nie uzna reklamacji ewentualnych uszkodzeń, które powstały w wyniku prania (np. rozklejenie, rozdarcie, otarcie). Jeżeli Twoje buty wymagają gruntownego czyszczenia, zalecamy użycie gąbki i ciepłej wody z DELIKATNYM środkiem piorącym. Nie stosuj wybielaczy, proszków do prania itp. środków.

  • 3. Odpowiednio susz buty.

   Stanowczo odradzamy suszenie butów przy kaloryferach, na intensywnym słońcu bądź przy pomocy jakiejkolwiek suszarki! Buty należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej (ok. 21oC), wcześniej usztywniając je np. gazetą lub specjalnymi wkładkami.

  • 4. Dbaj o swoje buty zarówno przed jak i po użyciu.

   Dbaj o buty nie tylko wtedy, kiedy ulegną zabrudzeniu, ale także zatroszcz się, aby obuwie było odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami, na które będą wystawione. Stosuj impregnaty i pasty – dzięki temu Twoje buty będą służyły Ci znacznie dłużej. Pamiętaj, aby środki pielęgnacyjne nakładać na CZYSTE obuwie!

  • 5. Odpowiednio sznuruj obuwie.

   Jest to niezwykle ważne, gdyż właściwe sznurowanie obuwia zapobiega przetarciom, odkształceniom czy pęknięciom!

  • 6. Zapoznaj się z zaleceniami producenta.

   Producenci podają, z jakich materiałów wykonane zostały ich buty i bardzo często wskazują sposoby ich pielęgnacji. Warto przestrzegać zaleceń producenta – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się naszymi butami przez długi czas.

  • 7. SPOSOBY PIELĘGNACJI RÓŻNYCH MATERIAŁÓW

   1. Buty ze skóry licowej
   Stosuj pasty i kremy o barwie zgodnej z kolorem skóry, ewentualnie używaj pasty bezbarwnej (jeżeli nie istnieje pasta w kolorze, jakiego potrzebujesz). Dla butów skórzanych najlepsze są pasty na bazie olejów i składników naturalnych o konsystencji stałej. Odradzamy półpłynne pasty w tubkach! Buty czyść wilgotną szmatką/gąbką i ciepłą wodą. Usztywnij gazetami lub wkładkami i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

   2. Buty z nubuku lub weluru
   Czyść specjalną, gumową szczotką. Buty wykonane z tych materiałów należy zaimpregnować specjalnym impregnatem w aerozolu.

   3. Buty ze skóry syntetycznej
   Buty wyczyść za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Pielęgnuj je specjalnymi środkami do skór syntetycznych.

   4. Buty tekstylne (płótno, batyst itp.)
   Trampki należy czyścić wilgotną szmatką lub gąbką przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem delikatnego środka piorącego (środki do delikatnych tkanin, mydło etc.). NIE UŻYWAJ proszków, wybielaczy ani innych silnych detergentów. No i najważniejsze – nie pierz ich w pralce!