Pobierz darmową aplikację Sprawdź możliwości

JAK DBAĆ O BUTY?

Obuwie jest szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych i niesprzyjającej pogody. To całkiem normalne, że buty się brudzą, jednak właściwą i odpowiednio dedykowaną poszczególnym materiałom pielęgnacją, można przedłużyć żywotność swoich ulubionych trampek lub półbutów. Zważywszy na fakt, że właściwe użytkowanie i konserwacja obuwia są PODSTAWOWYM warunkiem gwarancji, warto o buty należycie zadbać, stosując się do kilku podstawowych zasad:

- zanim zastosujesz środek czyszczący, usuń z butów kurz, brud, błoto, pozostałości pasty i inne zabrudzenia. Pamiętaj, że gdy przystępujesz do czyszczenia, buty muszą być suche!

- stosuj środek odpowiedni dla konkretnego rodzaju butów (inne pasty i spray’e są przeznaczone dla butów skórzanych, inne dla zamszowych, jeszcze inne preparaty są dedykowane tekstylnym trampkom);

- sprawdź środek na niewidocznym skrawku obuwia – w ten sposób unikniesz przykrej niespodzianki związanej z doborem niewłaściwego kosmetyku lub nieodpowiedniego koloru;

- nie pierz butów w pralce – dotyczy to bezwzględnie każdego typu obuwia (również trampek i sneakersów);

- czyszcząc obuwie, zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu;

- nie susz butów bezpośrednio na słońcu ani na kaloryferze – wysoka temperatura i słońce mogą przyczynić się do zżółknięcia lub skurczenia materiału;

- czyść obuwie na bieżąco! Łatwiej zapanować nad plamami, jeżeli są świeże. Gdy zabrudzenia wnikną zbyt głęboko w strukturę tkaniny, ich wywabienie jest dużo trudniejsze.

SPOSOBY PIELĘGNACJI RÓŻNYCH MATERIAŁÓW

Buty skórzane

Pasta do butów to absolutne minimum przy pielęgnacji obuwia ze skóry. Przed nałożeniem pasty buty należy pozbawić brudu, kurzu i pozostałości poprzedniej pasty. Pastę nakładamy na buty czyste i suche, następnie polerujemy powierzchnię skóry.

Dodatkowo możemy wyposażyć się w tłuszcz do skór. Nie jest środkiem niezbędnym, ale doskonale odżywia i zmiękcza skórę, chroni przed powstawaniem pęknięć i doskonale impregnuje materiał. Tłuszcz doskonale sprawdza się do pielęgnacji skórzanych podeszw.

Innym opcjonalnym środkiem do butów skórzanych, w który można się zaopatrzyć jest wosk, który dodatkowo zabezpieczy skórę i nada jej wysoki połysk. W sezonie jesienno-zimowym przydatny może okazać się również impregnat/protector w sprayu, który zapewni butom ochronę, wodoodporność i zredukuje wnikanie brudu w strukturę skóry.

Buty zamszowe

Buty zamszowe będą wymagały zakupu szczoteczki, która pomoże odświeżyć buty i oczyścić je z niewielkich zabrudzeń. Plamy można również usunąć zwykłą gumką do ścierania lub specjalną gumą/blokiem, które posiada w swojej ofercie niemal każdy producent obuwia. Buty zamszowe warto odpowiednio zaimpregnować – pomoże to uniknąć wnikania plam w strukturę buta. Impregnat ochroni też przed zaciekami i zniweluje przemakanie. Wartym uwagi środkiem jest również renowator. Odpowiednio dobrany pod względem koloru obuwia, przywróci naturalną barwę butów, wydobędzie ich głębię i pokryje niewielkie przebarwienia.

Wśród domowych sposobów na czyszczenie butów z zamszu numerem jeden jest roztwór mleka i sody oczyszczonej. Specyfik przygotowuje się z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki mleka. Następnie wilgotną szmatką zanurzoną w roztworze, przeciera się wstępnie wyczyszczone buty. Niewielkie zabrudzenia można usunąć przy użyciu zwyczajnej, czerstwej skórki od chleba, którą pocieramy zabrudzone miejsca.

Buty nubukowe

Buty z nubuku należy oczyścić z zabrudzeń specjalną, gumową szczotką. Jednym ze sposobów usunięcia miejscowych zabrudzeń może być również użycie gumy lub bloku do czyszczenia skór szorstkich. Buty należy zaimpregnować specjalnym impregnatem w aerozolu – pomoże to uniknąć wchłaniania przez obuwie wody i wnikania w strukturę skóry plam oraz brudu.

Buty ze skór lakierowanych

Z większych zabrudzeń lakierki należy oczyścić szmatką lekko zwilżoną w wodzie z mydłem. Następnie można użyć specjalnego preparatu do czyszczenia obuwia lakierowanego. Butów lakierowanych raczej nie trzeba dodatkowo nabłyszczać, ewentualnie można zastosować kosmetyk, który ochroni skórę, przedłuży jej żywotność i przywróci pierwotny wygląd.

Uwaga! Do butów lakierowanych nie należy stosować impregnatów. Spraye impregnujące zamiast pomóc, mogą nieodwracalnie zniszczyć skórę.

Buty trekkingowe

Buty trekkingowe należy przetrzeć szczoteczką lub szmatką w celu pozbycia się kurzu i powierzchownych zanieczyszczeń. Za pomocą szczotki z dodatkiem mydła możemy pozbyć się uporczywego brudu. Szczoteczka może również pomóc w oczyszczeniu podeszwy z drobnych kamyków pozostających między żłobieniami.

Aby nie zanikły właściwości wodoodporne buta, materiał zewnętrzny należy, co jakiś czas, impregnować środkami konserwującymi. Należy przy tym pamiętać, aby dobrać preparat właściwy do materiału buta i technologii, które posiada. Producenci środków pielęgnujących proponują specjalne linie produktów dedykowane trekkingom z membranami oddychającymi typu TEX.

Buty biegowe

Buty biegowe (szczególnie, gdy są eksploatowane dosyć często) wymagają gruntownego odświeżenia. Przystępując do czyszczenia butów biegowych, należy wyjąć wewnętrzną wkładkę i prać ją oddzielnie. Pozwoli to utrzymać czystość i higienę we wnętrzu buta.

Zabrudzenia na powierzchni, takie jak błoto i piasek można czyścić szczoteczką. Jeżeli plamy są zaschnięte lub wyjątkowo trudne do usunięcia, można wspomóc się niewielką ilością ciepłej wody lub środkiem do prania butów tekstylnych. Jeżeli sięgamy po środki pielęgnujące, należy stosować wyłącznie produkty przeznaczone do określonych typów materiałów. Butów nie należy suszyć w pobliżu kaloryfera ani na słońcu - bezpośrednie ciepło spowoduje odkształcenie się buta. Wilgotne buty można wypełnić papierem śniadaniowym lub gazetami. Papier wchłonie wilgoć z wnętrza buta.

Jeżeli biegamy w terenie, doskonałym preparatem do obuwia będzie impregnat. Odpowiednio dobrany, uodporni buty i sprawi, że będą wodoszczelne nawet wtedy, gdy przypadkiem wskoczymy w kałużę lub błoto.

Polecane biegaczom i sportowcom są specjalne dezodoranty, stworzone do pielęgnacji obuwia, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który niestety często towarzyszy intensywnemu uprawianiu sportów.

Buty tekstylne

Buty wykonane z materiałów tekstylnych najbardziej narażone są na zabrudzenia – szczególnie te w jasnych kolorach. Utrzymać je w czystości pomoże impregnat w spray’u, ale tylko taki który można stosować do materiału, z którego wykonane są Twoje buty. Można również zaopatrzyć się w środek czyszczący buty na zewnątrz i wewnątrz. Coraz więcej producentów do swojej oferty włącza specyfiki dedykowane sneakersom lub trampkom.

Uwaga! Butów wykonanych z materiału nie należy prać w pralce! Nie powinno się używać proszków, wybielaczy ani innych silnych detergentów. Można natomiast zastosować kilka sprawdzonych, domowych metod, które pomogą uporać się z zabrudzeniami, a ponadto są łaskawe dla portfela.

1. Znanym sposobem na usunięcie plam i zabrudzeń z białych butów jest użycie soku z cytryny. Kwas zawarty w cytrusach jest bezpieczny dla tkanin, gdyż nie posiada w sobie sztucznych barwników. Cytryna doskonale sprawdzi się do butów z płócienną. Trzy części wody należy zmieszać z jedną częścią soku z cytryny lub limonki. Miękką i czystą szmatkę należy nasączyć płynem i przetrzeć buty w zabrudzonym miejscu. W przypadku plam szczególnie uporczywych można użyć szczoteczki do butów.

2. Pasta do zębów to produkt, który każdy posiada w domu, ale nie każdy zna jej wszechstronne działanie. Do czyszczenia białego tekstylnego obuwia najlepiej sprawdzi się pasta wybielająca w towarzystwie płynu do mycia naczyń. Detergent należy wetrzeć w trampki, aż do uzyskania piany. Resztki specyfiku należy zebrać czystym, papierowym ręcznikiem. Następnie, przy użyciu szczoteczki nanosimy na buty pastę. Pozostawiamy na chwilę i po kilku minutach wycieramy.

3. Ocet rozcieńczony z wodą, również pomoże uporać się z plamami na obuwiu. Namoczony wodą fragment tkaniny należy przetrzeć namoczoną w occie szmatką lub szczoteczką. Po czyszczeniu najlepiej przepłukać buty czystą wodą.